POWIAT: PROF. WANDA PÓŁTAWSKA GOŚCIŁA W PYSKOWICACH.

1
411

15 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 (do niedawna Gimnazjum nr 1) im. Noblistów Polskich w Pyskowicach odbyło się niecodzienne spotkanie z prof. Wandą Półtawską, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarką, przyjaciółką papieża Jana Pawła II, wielką patriotką i wspaniałym człowiekiem.

Wanda Wiktoria Półtawska z d. Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w Lublinie) to polska lekarka, doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II, obecna przy jego śmierci. Dama Orderu Orła Białego.

Mimo swoich 96 lat, pokonując fizyczne słabości, Wanda Półtawska przyjechała do Pyskowic, aby otworzyć wystawę pt. „Ravensbrückczanki” („Kobiety z Ravensbrück”) i spotkać się z młodzieżą oraz mieszkańcami miasta. W swoich niezwykle jasnych, pełnych szczegółów i detali wspomnieniach przytoczyła ciekawe – smutne i radosne –  historie ze swojego życia obozowego i powojennego.

– Przez blisko sześćdziesiąt lat zabiegałam o to, aby prawda o obozie w Ravensbrück ujrzała światło dzienne. Działo się tam wiele strasznych rzeczy i świat powinien o tym wiedzieć. Historia Polski to nieustająca walka o wolność – mówiła Wanda Półtawska.

Wygłosiła także interesujący i wartościowy wykład z pogranicza teologii katolickiej, mówiąc m.in. o tym, że „głupota jest grzechem  – każdy z nas ma za zadanie budować swoją mądrość” a „zmaterializowana ludzkość straciła ideały”, zaś na „świecie panuje duch, a nie ciało”.

Młodzież uhonorowała zacnego gościa. Absolwenci Gimnazjum nr 1 oraz uczniowie obecnej Szkoły Podstawowej nr 3 recytowali wiersze, fragmenty prozy oraz pod batutą Bogny Rakowskiej, nauczycielki muzyki śpiewali pieśni dla pani Wandy. Bohaterka spotkania była tym niezwykle wzruszona. Choć zmęczona, z radością i energią podpisywała swoje książki, gawędząc z obecnymi na spotkaniu ludźmi.

To było szczególne przeżycie, piękne spotkanie i niezwykła lekcja historii. Sala gimnastyczna pyskowickiej szkoły pełna była uczestników tego ciekawego spotkania. Władze i mieszkańcy Pyskowic tłumnie przyszli, by zobaczyć się z tą wybitną postacią. W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci Powiatu Gliwickiego: starosta gliwicki Waldemar Dombek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Frejno oraz radne Krystyna Urbańska i Anna Smyl.

Wystawę we współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowali: Katarzyna Makowska, dyrektor szkoły, Agnieszka Nalepka  wicedyrektor oraz  Mirosława Krupiarz i Marek Zawis, nauczyciele historii. Spotkanie z Wandą Półtawską zainicjował ks. Adam Bryła z parafii p.w. św. Mikołaja w Pyskowicach, katecheta uczący w tej placówce.

Źródło i foto: www.starostwo.gliwice.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here