W minioną środę na terenie gminy Rudziniec miały miejsce powiatowe ćwiczenia dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, zatytułowane „PRZEJAZD 2025”. Zorganizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach oraz Starostwo Powiatowe, miały na celu poprawę współpracy służb ratowniczych oraz administracji w sytuacjach kryzysowych. Scenariusz przedsięwzięcia przewidywał wystąpienie zagrożenia terrorystycznego, co wymusiło zastosowanie szczegółowych działań ratowniczych na terenie powiatu. Uczestniczyły w nim również różne instytucje oraz około 200 osób zaangażowanych w różnorodne role, co podkreśla znaczenie współpracy w sytuacjach kryzysowych.
Ćwiczenia przewidywały scenariusz zderzenia autobusu szkolnego z samochodem osobowym, które miało miejsce w rejonie przejazdu kolejowego. W zdarzeniu ucierpiało 12 uczniów, z czego troje z nich, z powodu szoku, oddaliło się z miejsca wypadku. To zainicjowało działania poszukiwawcze, które uzyskały wsparcie od Górnośląskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz 131 Batalionu Lekkiej Piechoty. W akcji brały również udział jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz specjalistyczny sprzęt, w tym drony do monitoringu terenu.
W celu skutecznej koordynacji działań, utworzono dwa sztaby: operacyjny, który nadzorował bezpośrednie akcje ratunkowe, oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, z przewodniczącym Starostą Gliwickim. Uczestnicy ćwiczeń otrzymali także wsparcie psychologiczne oraz transport ewakuacyjny dla osób poszkodowanych. Dzięki sprawnemu działaniu wspomnianych instytucji oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, udało się pomyślnie zrealizować założenia ćwiczenia i potwierdzić gotowość służb do działania w sytuacjach kryzysowych. Takie wydarzenia są istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i podnoszenia kompetencji służb ratowniczych.
Źródło: Policja Gliwice
Oceń: Powiatowe ćwiczenia „PRZEJAZD 2025” w gminie Rudziniec
Zobacz Także