REGION: XIX DOŻYNKI POWIATU GLIWICKIEGO I GMINY GIERAŁTOWICE…

0
399

PLON NIESIEMY, PLON!…

…słowami tej pieśni przywitał Chór „Cecylia” uczestników XIX Dożynek Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice w Paniówkach. Zanim te jednak nastąpiło, przez wieś przeszedł barwny korowód, po czym w kościele św. Urbana arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc koncelebrował mszę św., odprawioną w intencji rolników, ogrodników i leśników.

Po mszy św. na scenie w Parku Joanny odbyła się część oficjalna dożynek wraz z wręczeniem nagród i odznaczeń, a po niej zaś był czas na wesołe świętowanie. Powodzeniem cieszyły się liczne stoiska promocyjne, w tym Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice, a także instytucji rolniczych. Była też okazja, by zadbać o zdrowie, bo na jednym z nich prowadzono akcję promującą zdrowy tryb życia. Popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem dobrej zabawy, która trwała do późnej nocy.

Starostami XIX Dożynek Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice byli Maria i Jerzy Woźnicowie z Paniówek – to oni przed ołtarz ponieśli tradycyjny bochen chleba i symboliczne plony. Towarzyszyli im przedstawiciele partnerskiego dla Powiatu Gliwickiego – Powiatu Puckiego, którzy ofiarowali arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi kaszubskie dary ziemi. Honory gospodarzy dożynek pełnili starosta gliwicki Waldemar Dombek i wójt Gierałtowic, Joachim Bargiel. Na dożynki do Paniówek zjechało wielu szacownych gości, w tym m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, reprezentanci służb mundurowych i instytucji rolniczych, a także partnerskich gmin i powiatów z Niemiec i Czech.

Podczas części oficjalnej uroczystości wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył ministerialne odznaki „Za Zasługi dla rolnictwa”. Otrzymali je: Zygmunt Strzoda, Marek Spyra, Bogusław Malcherek, Dariusz Duda i Jan Kleczka. Rolnikom gratulował tego wyróżnienia Roman Włodarz, prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach. Gmina Gierałtowice uhonorowana została Odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, którą z rąk Kazimierza Karolczaka – członka Zarządu Województwa Śląskiego i Krystiana Kiełbasy – radnego Sejmiku Województwa Śląskiego odebrali wójt Joachim Bargiel i przewodniczący Rady Gminy Gierałtowice, Józef Buchczyk. Z kolei Andrzej Kurek, przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego, uhonorował specjalnymi statuetkami i dyplomami laureatów powiatowej nagrody „Bene Meritus” – Teresę Szymońską, Grzegorza Kamińskiego, Zespół „Przebudzenie” i Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” Proboszczowice.

Impreza dożynkowa przyciągnęła do Parku Joanny w Paniówkach prawdziwe tłumy. Publiczność mocno oklaskiwała Monikę Lewczuk, przed którą wystąpił m.in. Kabaret Młodych Panów, też zbierając burzę braw. Zabawa trwała do późnej nocy.

XIX Dożynki Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice zorganizował Powiat Gliwicki wspólnie z Gminą Gierałtowice oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gierałtowicach przy pomocy współorganizatorów z Paniówek: Kółka Rolniczego, Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej. Wsparcia przedsięwzięciu udzielił Bank Spółdzielczy w Sośnicowicach. Patronatem medialnym XIX Dożynki Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice objęli: Dziennik Zachodni, naszemiasto, Telewizja Regionalna TVT, Radio CCM, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Przegląd Lokalny i Wieści Gminy Gierałtowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here