REGION: Memoriał Tadeusza Łady w Gierałtowicach.

0
370
23 września w Gierałtowicach odbyła się IV edycja turnieju pięściarskiego poświęconego pamięci Tadeusza Łady – wybitnego boksera i trenera MZKS Knurów (dzisiejszej Concordii). Bokserom kibicowali: mistrz olimpijski, mistrz świata i … samorządowcy z naszego powiatu.
 
Zawody te z pewnością zapiszą się w annałach sportowych powiatu z kilku powodów. Jednym z nich byli niezwykli kibice. Zacięte walki w Gierałtowicach obserwował sam Marian Kasprzyk – legendarny polski bokser, mistrz olimpijski z Tokio (1964 r.). Kolejną znakomitością był Dariusz Sęk, młodzieżowy mistrz świata federacji TWBA. Na widowni znaleźli się również samorządowcy Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice, m.in. starosta Waldemar Dombek i wójt Joachim Bargiel.

Tegoroczny memoriał miał obsadę międzynarodową (uczestniczyli w nim również pięściarze z Ukrainy i Czech) i podzielony był na dwa bloki. W pierwszym rozegrano pojedynki w ramach memoriału, w drugim odbył się emocjonujący mecz Gierałtowice – Ostrawa, zakończony pewnym zwycięstwem Gierałtowic: 11 do 5.

W ramach memoriału odbyło się 17 oficjalnych pojedynków i walki pokazowe. Na ringu w Gierałtowicach rękawice skrzyżowali utytułowani bokserzy z województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego i małopolskiego. Miejscowi kibice mogli dopingować również swoich zawodników, bowiem Garda Gierałtowice wystawiła do walk dwóch juniorów – Mateusza Wuzika (60 kg) i Remigiusza Skoczyńskiego (69 kg), ubiegłorocznego mistrza Polski kadetów. Obaj spisali się znakomicie. Mateusz pokonał Marcela Janickiego z Rudy Śląskiej, a Remigiusz – Łukasza Piska z Odry Opole. Powiat godnie reprezentował także Oliwier Zamojski (57 kg) z Concordii Knurów, pokonując 3-0 Igora Pyrka z klubu Rojek Kraków. Warto również wspomnieć o ringowym debiucie reprezentantki Gardy, Izabeli Rozkoszek, która w walce pokazowej zremisowała swój pierwszy pojedynek w życiu! Przeciwniczką nastolatki z Gierałtowic była Weronika Mirska z Odry Wodzisław.

Niezapomniany przebieg miał zwycięski (przypomnijmy – 11:5!) mecz Gierałtowic z Ostrawą. Starcie pięściarzy ze śląskich klubów, walczących w barwach Gierałtowic z Czechami bijącymi się pod flagą Ostrawy, podgrzało i tak już fantastyczną atmosferę w hali przy ul. Stachury. Ogromna w tym zasługa organizatorów – działacze Gardy postarali się bowiem o atrakcyjną oprawę meczu. Odegrano hymny państwowe, były pokazy znakomitej grupy akrobatycznej Energy z Zabrza, a zawodnicy wychodzili na ring przy muzyce, otoczeni mgiełką sztucznego dymu.

Do najefektowniejszych należał pojedynek wagi ciężkiej seniorów (+91 kg), w którym czeski mistrz Mirosław Srvcek trzykrotnie powalił na ring reprezentującego Gierałtowice Krzysztofa Wojdę i wygrał przed czasem. Natomiast za najlepszego zawodnika meczu uznano juniora Gardy Tomka Otworowskiego (81 kg), doceniając jego piękne zwycięstwo z wyższym o głowę Janem Bezouskiem z Ostrawy. Zarówno mecz, jak i walki memoriału transmitowane były na żywo w portalu Bokser ORG.

Zawody zorganizował KS Garda Gierałtowice, przy dużym wsparciu Gminy Gierałtowice i GOK w Gierałtowicach. – Bez pomocy gminy oraz sponsorów, zorganizowanie zawodów nie byłyby możliwe. Dziękuję im wszystkim za przychylność i olbrzymi wkład w rozwój boksu olimpijskiego w Gierałtowicach – mówił w trakcie podsumowania imprezy Adam Spiecha, trener i wiceprezes Gardy. Warto przypomnieć, iż klub z Gierałtowic, w swojej sześcioletniej historii, wychował już kilkunastu medalistów mistrzostw Polski, w tym czterech mistrzów kraju w kategorii kadetów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here