REGION: CO DALEJ Z CHIRURGIĄ DZIECIĘCĄ W GLIWICACH?

0
395

28 listopada w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia Rady Powiatu Gliwickiego oraz Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta Gliwice. Tematem obrad była sytuacja służby zdrowia w powiecie gliwickim i Gliwicach – możliwość powołania oddziału chirurgii dziecięcej np. na terenie Gliwic.

Temat ten jest bardzo istotny po zawieszeniu działalności oddziału chirurgii dziecięcej, który działał w szpitalu przy ul. Kościuszki 29 w Gliwicach.

– Z oddziału tego korzystali również mieszkańcy naszego powiatu – mówił otwierając posiedzenie Leszek Kołodziej, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu Gliwickiego. – Od kiedy przestał on funkcjonować na początku tego roku, pacjenci mają utrudniony dostęp do chirurgii dziecięcej. Skarżą się na to rodzice, których dzieci wymagają szybkiej pomocy chirurgicznej, a są odsyłani do innych miast, gdzie są kolejki i trzeba długo czekać na przyjęcie.

– Gliwicka chirurgia dziecięca była wzorowym, bardzo dobrze funkcjonującym oddziałem – przypomniał starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Jej zawieszenie wciąż się przedłuża. Musimy w tej sytuacji podjąć kroki, by przeciwdziałać takiej sytuacji. Co prawda są zapewnienia miasta, że oddział ten zostanie ponownie uruchomiony, ale kolejne terminy wciąż są przesuwane na przyszłość.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji radni z Gliwic wyjaśnili, jak doszło do zawieszenia oddziału i jakie działania już podjęli, żeby zaczął on ponownie działać. – Jest to dla nas temat żywotny – zapewniła Ewa Potocka, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Gliwice. – Mieliśmy już spotkanie z mieszkańcami, ta sprawa bardzo nas niepokoi, chcemy ją jak najszybciej rozwiązać.

W czasie posiedzenia debatowano, jakie działania należałoby podjąć, by oddział wznowił działalność. Padało wiele argumentów i propozycji, jakimi środkami można do tego doprowadzić. – Uważam, że teraz każda z komisji powinna sformułować swe wnioski w tej sprawie – mówiła wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga po zakończeniu dyskusji. – W naszym powiecie są dwa szpitale, może więc, jeśli Gliwicom nie uda się przywrócić u siebie oddziału chirurgii dziecięcej, my się do tego przymierzymy?

– Mamy za sobą pierwsze, wspólne posiedzenie  komisji, które w mieście i w powiecie zajmują się sprawami zdrowia. Zostało zwołane z naszej inicjatywy.  Nigdy wcześniej komisje te razem nie obradowały, ale obecnie powód jest rzeczywiście poważny  – podsumowuje obrady Leszek Kołodziej. – Radni z Gliwic mówili o przyczynach zawieszenia oddziału i warunkach, jakie trzeba spełnić, by zaczął on ponownie działać, nie gwarantując jednak, że się to uda. My jako powiat nie mamy na to wpływu. Jeśli oddział nie zacznie działać w najbliższym czasie w Gliwicach, podejmiemy próby uruchomienia chirurgii dziecięcej w szpitalach na terenie powiatu. Uważam, że nasze spotkanie było potrzebne, by zmierzyć się z tym problemem i wysłuchać racji gliwickich radnych. Mam nadzieję, że niebawem już sprawa ruszy z miejsca i będziemy mieli chirurgię dziecięcą na terenie miasta lub powiatu.

Źródło i foto: www.starostwo.gliwice.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here