NAUKOWIEC Z KNUROWA. WYWIAD Z DR INŻ. PIOTREM SINDERĄ.

0
959

Czy w Knurowie pośród nas żyją, mieszkają naukowcy? Jeśli tak to czym się zajmują? Kim są? Oczywiście że w naszym mieście są tacy ludzie i jest ich coraz więcej. Postanowiliśmy z jednym z nich przeprowadzić wywiad…

Osobą z którą rozmawialiśmy jest dr inż. Piotr Sindera, doktor biotechnologii, urodził się w Gliwicach a wychował w Knurowie, gdzie nadal mieszka.

Jak to się stało że został Pan biotechnologiem? Proszę przybliżyć naszym czytelnikom to słowo, czym zajmuje się dziedzina nauki w której się Pan specjalizuje?

DR INŻ. PIOTR SINDERA: Ukończyłem studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na międzywydziałowym kierunku. Biotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki łącząca w sobie biologię i technologię. W moim kręgu zainteresowań była zawsze biotechnologia medyczna. Ciekawiło mnie jak funkcjonujemy, jak działa świat wokół Nas. Biotechnologia odpowiada na te pytania i rozwija tą odpowiedź jeszcze w stronę technologii.

Urodził się Pan w Gliwicach a wychował i nadal mieszka w Knurowie, przez  lata Knurów znacznie się zmienił… Czego jednak Pana zdaniem brakuje w naszym mieście?

DR INŻ. PIOTR SINDERA:Obecnie najbardziej zaczyna mi brakować połączeń komunikacją miejską z Rybnikiem.

Wróćmy do świata nauki, kilka dni temu odbyła się konferencja prasowa, między innymi z udziałem Polskiej Agencji Prasowej, w której brał Pan udział, czy mógłby Pan nam powiedzieć czego ta konferencja dotyczyła…

DR INŻ. PIOTR SINDERA: Wydarzenia organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach https://www.us.edu.pl/uniwersyteckie-miasteczko-naukowe

z którym współpracuje między innymi w ramach unibot http://www.unibot.us.edu.pl

Są to interaktywne wykłady mające na celu wtajemniczanie dzieci, młodzieży (w tym maturzystów) w świat biologii, fizyki, robotów. W ramach prowadzonych przeze mnie zajęć będę wykonywał sekcje serca świni z pomocą słuchaczy i robota chirurgicznego i to właśnie o tym opowiadałem na konferencji prasowej.

Jakim dorobkiem naukowym może się Pan w tej chwili pochwalić?

DR INŻ. PIOTR SINDERA: Jestem doktorem nauk biologicznych i inżynierem biotechnologii. Moje badania dotyczyły człowieka; nowotworów, krążenia pozaustrojowego, związanych z nim procesów zapalnych, także kwestii dotyczących wczesnego wykrywania infekcji po operacjach z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego.

Czy i jeśli tak to w jaki sposób knurowscy samorządowcy mogliby wesprzeć Pana zdaniem, ,,rozwój nauki” w naszym mieście?

DR INŻ. PIOTR SINDERA: Jeżeli chcielibyśmy jako Knurów zaistnieć na arenie nauki myślę że warto pomyśleć o centrum konferencyjnym. Można też stworzyć miejsce przyjazne do tworzenia komórek, laboratoriów biotechnologicznych, czy medycznych.

Uczy Pan dzieci i młodzież w różnym wieku od szkoły podstawowej po studentów farmacji, medycyny itd. W jaki sposób można skorzystać z Pana pomocy jako korepetytora? Czy są jeszcze jakieś wolne miejsca? Jak wygląda ,,lekcja” u Piotra Sindery?

DR INŻ. PIOTR SINDERA: Prowadzę zajęcia indywidualne i w niewielkich grupkach (do 3 osób), które pomagają uczniom dostać się na wymarzone kierunki studiów związanych z biologią. Lekcja u mnie na pewno nie jest nudna. Staram się moim uczniom pokazać że biologia nie jest nauką która jest na „wykucie”, ale nauką którą trzeba rozumieć. To czego staram się Ich nauczyć to przede wszystkim umiejętność łączenia faktów. Jeszcze są miejsca zapraszam do kontaktu telefonicznego 32 494 43 39, poprzez media społecznościowe https://www.facebook.com/piotr.sindera i http://www.e-korepetycje.net/glikokaliks

 

Foto: archiwum prywatne DR INŻ. PIOTRA SINDERY:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here