KNURÓW: Zagrała „Pozytywka”.

0
357

Połączenie patriotycznej historii z ostrą muzyką – tak wyglądał koncert zespołu „Pozytywka”, który odbył się 2 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie.

Tego wieczoru halę sportową szkoły wypełnili uczniowie klas mundurowych z Gliwic, Pyskowic i Łazisk, zaproszeni na koncert przez „mundurówkę” działającą w tutejszym II LO oraz Klub Sportowy Spartan. Przywitały ich dyrektor ZSZ nr 2 Grażyna Dąbrowska oraz wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga. – Cieszę się, że tylu was przyjechało dzisiaj do naszej szkoły – mówiła Ewa Jurczyga. – Zapewniam was, że warto tu przyjeżdżać, bo zawsze dzieje się tu coś ciekawego.

Do zabawy zagrzewał młodzież Sławomir Tokarz, nauczyciel pracujący z klasami mundurowymi w ZSZ nr 2  w Knurowie oraz w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach. Uczniowskiej publiczności towarzyszyli także m.in. Tomasz Rzepa – przewodniczący Rady Miasta Knurów i Stanisław Rudzki – przewodniczący Komisji Edukacji w Radzie Powiatu Gliwickiego.

Koncert nosił nazwę „Rockowa lekcja patriotyzmu”. Muzycy zaczęli od utworu „Moja niepodległość” mówiącym o roku 1918, a potem – poprzez m.in. symboliczny „Wrzesień” i ostrych „Niezłomnych” prowadzili słuchaczy przez niełatwe karty historii naszego kraju. Repertuar szczególny nacisk kładł na tematykę walki Żołnierzy Wyklętych o niepodległą Polskę. Rock często ocierał się o granice metalu, co zwiększało ekspresję bardzo rytmicznych utworów. Zaprezentowaną muzykę można określić jako metal z patriotyczno-tożsamościowym przesłaniem, co podobało się młodej publiczności.
Zespół powstał w 2013 r. w Małopolsce, pierwszy koncert miał w lipcu 2014 r. podczas Festiwalu Orle Gniazdo. Drugi koncert, zagrany  ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbył się 28 lutego 2015 r. w Londynie. Zespół koncertuje na terenie całego kraju, kilkukrotnie występował na Węgrzech. Wydał dwie płyty – „Moja niepodległość” i „Wilcze Mogiły”, nagrał też muzykę do filmu „Bitwa pod Rząbcem historia prawdziwa”. W Knurowie zagrał w składzie: Bob – wokal/gitara, Edyta – wokal/gitara, KM – gitara basowa i Bartek – perkusja.

Była to już druga „Rockowa lekcja patriotyzmu” w ZSZ nr 2 w Knurowie. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się w grudniu 2016 r. – zagrała wówczas rockowo-metalowa grupa „Forteca”. Inicjatorem tych nietypowych, atrakcyjnych lekcji historii jest Krzysztof Leśniowski, radny Powiatu Gliwickiego.

Sponsorem imprezy był NSZZ „Solidarność” w KWK „Knurów-Szczygłowice”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here