KNURÓW: Spotkanie z poetką Jadwigą Bohlą-Janiszewską.

1
580

Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Biblioteką Miejską zorganizował wieczór poetycki, którego gościem specjalnym była śląska poetka, Jadwiga Bohla – Janiszewska.

Po raz kolejny połączone działania Biblioteki Miejskiej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaowocowały zorganizowaniem ciekawego wydarzenia dla mieszkańców Knurowa. W najnowszej edycji postawiono na poezję tworzoną przez lokalnych autorów. Przygotowano wieczorek poetycki, którego gościem specjalnym była Jadwiga Bohla – Janiszewska.

Autorka pochodzi z Gierałtowic, swą twórczość poetycką rozpoczęła po przejściu na emeryturę, głównie dla zabawy oraz jako pamiątka dla dwójki swych wnucząt, jednak wkrótce nawiązała kontakty z innymi amatorami rymowania poprzez portal „Nasza Klasa”. Tam wraz z innymi pasjonatami słowa pisanego, publikowała swoje pierwsze utwory przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. Wkrótce stworzyła blog, gdzie każdego dnia zamieszczała swe spostrzeżenia i przemyślenia w formie liryków, jednakże usunęła go zaledwie po 5 miesiącach przez wzgląd na częste ataki osób piszących niekulturalne komentarze. Nie poddała się jednak i po jakimś czasie ustanowiła nowy blog, tym razem nieprzerwanie działający do dziś. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem – wśród komentujących twórczość autorki można znaleźć wiele znanych nazwisk.

Poetka jest laureatką bardzo wielu nagród i wyróżnień, których część prezentujemy w galerii poniżej. W swej działalności skupia się głównie na szpasach, fraszkach i limerykach, które zostały zebrane w dwóch tomikach: „Sowizdrzalskie rymy” oraz „Mój dzień za dniem rymem” wydane w 2015 roku nakładem Śląskiej Oficyny Wydawniczej.

Obecnie jej czas wypełniają rozliczne spotkania autorskie, twórczość poetycka, jak również prace nad pierwszą powieścią w oparciu o drzewo genealogiczne swojej rodziny, która w założeniu ma być powieścią historyczną opartą na faktach.

Źródło i foto: www.centrum-kultury.pl

1 KOMENTARZ

  1. Twórczość Pani Jadwigi Bohla Janiszewskiej jest w gwarze śląskiej, o czym nie wspomniano w artykule

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here