KNURÓW: MIASTO NIE WYBUDUJE DZIECIOM NOWEGO BOISKA?

0
1487

Według uzyskanych przez nas informacji boisko wielofunkcyjne, które miało powstać na skwerze w okolicy ulic Księdza Koziełka i Klasztornej, jednak nie powstanie. Przypomnijmy, że inwestycja ta miała zostać zrealizowana w ramach tak zwanego budżetu partycypacyjnego, nazywanego potocznie budżetem obywatelskim i była zaplanowana na 2017 rok. Czy dzieci z tego rejonu Knurowa będą miały nowe boisko? Na to i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście…

Budżet Obywatelski

W 2016 roku w ramach I edycji knurowskiego Budżetu Obywatelskiego, polegającego na idei decydowania bezpośrednio przez mieszkańców miasta o tym na co zostaną wydane pieniądze pochodzące między innymi z ich podatków w rejonie tzw. Starego Knurowa złożono kilka projektów (wniosków), w których to obywatele proponują na co wydać środki przyznane dla tego rejonu miasta. Jeden z wyżej wymienionych projektów zakładał budowę boiska wielofunkcyjnego w rejonie ulic Księdza Koziełka i Klasztornej (skwer), projekt ten został złożony wraz z wymaganymi podpisami mieszkańców w tutejszym Urzędzie Miasta przez jego autora pana Pawła Garczorza, następnie przeszedł przez weryfikacyjne ,,sito” tzn był weryfikowany zarówno przez urzędników, jaki komisję powołaną w tym celu przez Prezydenta Adama Ramsa aż w końcu przez Komisję ds Budżetu Obywatelskiego Rady Miasta Knurów, projekt został zweryfikowany pozytywnie i trafił pod głosowanie mieszkańców tej części Knurowa. Mieszkańcy Starego Knurowa zdecydowali że ten właśnie projekt jest ich zdaniem najlepszy, uzyskał on największą liczbę głosów i wszyscy byli niemal pewni że zostanie w kolejnym roku 2017 zrealizowany przez tutejszy urząd.

BOISKA NIE MA I RACZEJ NIE BĘDZIE

Miesiące mijały a na skwerze nie było widać żadnych budowlańców, żadnych prac, nic się nie działo w miejscu, które powinno być placem budowy. Autor projektu również nie otrzymał żadnej informacji ze strony władz miasta ani urzędników knurowskiego magistratu aż do momentu, gdy sam nie wystosował pisma do prezydenta Knurowa pana Adama Ramsa…

Odpowiedź jaką otrzymał po kilku tygodniach bardzo go zasmuciła, ponieważ wynika z niej że boiska dla dzieci po prostu nie będzie, tyle czasu poświęconego społecznie, pracy i wydanych na ulotki promujące wśród mieszkańców projekt pieniędzy i co…? I nic?

Tak wygląda ten teren obecnie (zdjęcia poniżej).

ODPOWIEDŹ KNUROWSKIEGO MAGISTRATU

Poniżej zamieszczamy odpowiedź jaką uzyskał pan Paweł Garczorz, na skierowane z zapytaniem o stan realizacji wyżej wymienionej inwestycji pismo do prezydenta Ramsa. Co ciekawe prezydent nie podpisał się pod tą odpowiedzią a… jego zastępczyni pani Barbara Zwierzyńska.

PYTANIA

Czytając odpowiedź jaką uzyskał autor projektu od władz miasta, nasuwa się kilka pytań. Mianowicie, dlaczego został ogłoszony tylko jeden przetarg w ciągu 2017 roku? Dlaczego pan Garczorz nie został wcześniej o tym że projekt nie zostanie zrealizowany poinformowany? Co z  ponad 12 tysiącami złotych kosztów już poniesionych na wykonanie dokumentacji projektowej? Dlaczego przetarg był ogłoszony dopiero pod koniec sierpnia ubiegłego roku? Nasuwają się też inne pytania, jednak te pozostawiamy naszym czytelnikom.

BUDŻET OBYWATELSKI CZY NIE?

W związku z takim postępowaniem władz miasta sprawą zainteresowały się media, już napisała o tym w swoim internetowym wydaniu Gazeta Wyborcza (link: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22949903,mialo-byc-boisko-z-budzetu-obywatelskiego-miasto-sie-wycofalo.html

według naszych informacji w jutrzejszym papierowym wydaniu Gazety Wyborczej również ma wyjść artykuł na ten temat, sprawą interesują się również telewizje, ponieważ jest ona niezwykle bulwersująca.

RADNI NA POMOC

Autor projektu o pomoc zwrócił się również do radnych pana Artura Sochy i Macieja Kandziora, którzy interpelowali w tej sprawie u prezydenta Ramsa i deklarują dalsze śledzenie sytuacji i pomoc w miarę swoich możliwości. My poprosiliśmy radnych o komentarz, poniżej przedstawiamy ich stanowiska.

ARTUR SOCHA radny miasta Knurów:

,,Wygrany projekt na budowę mini centrum reakcyjnego składającego się z boiska wielofunkcyjnego w wymiarach 28m x 15m do gry: w siatkówkę, koszykówkę oraz piłkę ręczną na błoniach przy ulicy Koziełka powinien zostać zrealizowany. Argumentacja, że w wyniku otwarcia ofert suma przekroczyła planowaną do realizacji aż o 80 tysięcy jest nie do przyjęcia. Uważam, że należy się postarać o takie rozwiązanie które pozwoliłoby zrealizować to zadanie,. Brak realizacji jest niezgodny z ideą budżetu obywatelskiego i już na samym początku burzy jego podwaliny. W tej sprawie wystosowałem stosowne pisma do pana Prezydenta Adama Ramsa i Przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Rzepy”.

MACIEJ KANDZIOR radny miasta Knurów:

,,Kwestia niezrealizowania przez Prezydenta Knurowa jako władzę wykonawczą projektu przygotowanego przez mieszkańca naszego miasta Pawła Garczorza, który zakładał budowę boiska wielofunkcyjnego rejonie ulicy Koziełka Klasztornej budzi moje głębokie zaniepokojenie. Nie można doprowadzać do sytuacji w której mieszkaniec naszego miasta bezinteresownie poświęca swój czas by zrobić coś dla mieszkańców tej szczególnie zaniedbanej w mojej opinii części miasta, mieszkańcy Starego Knurowa w głosowaniu wybierają jego projekt a władze miasta go nie realizują. To niszczy w moim przeświadczeniu całą idę Budżetu Obywatelskiego. W dodatku pan Garczorz został o tym poinformowany dopiero wtedy gdy wystąpił na piśmie z zapytaniem w tej kwestii do Prezydenta Adama Ramsa. Wstydzę się za takie działania władz miasta i myślę że Prezydent Rams powinien posypać głowę popiołem i przeprosić Pawła Garczorza oraz jak najszybciej znaleźć sposób na realizację tej inwestycji.Czy dzieci będą mieć w tym rejonie boisko zależy teraz w moim przekonaniu w znacznej mierze od prezydenta Adama Ramsa. Będę w dalszym ciągu monitorował sytuację”.

KOLEJNY PROJEKT GARCZORZA

W 2017 roku autor projektu wspomnianego boiska wielofunkcyjnego złożył kolejny projekt, do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, tym razem zdecydował wraz z grupą mieszkańców Starego Knurowa że będzie to budowa placu zabaw, który ma stanąć na działce sąsiadującej z wspomnianym boiskiem, projekt wygrał w głosowaniu mieszkańców i ma być zrealizowany w roku bieżącym, ale już dochodzą do nas niepokojące słuchy że może on podzielić los swojego poprzednika i zostać niezrealizowany, z powodu… podmokłego terenu 🙂 Sprawę będziemy śledzić na bieżąco.

Już wkrótce zamieścimy wywiad z panem Pawłem Garczorzem, zachęcamy do czytania Nasz Knurów.pl i Wiesz więcej.

.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here