KNURÓW: CO SŁYCHAĆ W RADZIE MIASTA?

0
261

W najbliższą środę odbędzie się sesja inaugurująca VIII kadencję Rady Miasta Knurów, tymczasem radni odbyli szkolenie z nowego systemu głosowania eSesji, trwają też rozmowy nad potencjalną koalicją w RM Knurów…

W piątek 16-go listopada odbyło się szkolenie dla radnych miasta Knurów z nowego systemu do głosowania- eSesja- w szkoleniu wzięli udział również niektórzy urzędnicy w tym prezydent Knurowa pan Adam Rams. Rajcy dobrze radzili sobie z obsługą tego oprogramowania, choć nie obyło się bez drobnych problemów. System na pewno spodoba się Knurowianom, gdyż każdy będzie mógł zobaczyć jak w określonej sprawie głosował jego radny i czy był obecny na głosowaniu. Za pomocą eSesji zainteresowani urzędnicy i rajcy będą mogli również zgłosić się do dyskusji, otrzymają też tablety ze specjalnym oprogramowaniem służącym do obsługi systemu z którym zintegrowana została również kamera niedawno zamontowana na sali sesyjnej. Podsumowując dzięki zmianom w prawie jakie uchwalili jakiś czas temu posłowie każdy mieszkaniec miasta, lecz nie tylko- każda zainteresowana osoba będzie mogła śledzić sesję RM Knurów na żywo w internecie lub zobaczyć ją w dowolnym momencie po jej zakończeniu.

Same sesje również ulegną głębokim zmianom nie będzie już można w ich trakcie zgłaszać interpelacji, które będą możliwe tylko na piśmie, nie będzie też punktu ,,sprawy różne” zastąpią go ,,informacje i ogłoszenia”.

Na pierwszej sesji radni mają wybrać przewodniczącego RM, odebrać przysięgę od prezydenta miasta pana Adama Ramsa i samodzielnie również złożyć przysięgę, jak nieoficjalnie można usłyszeć rajcy wybiorą również dwóch wiceprzewodniczących RM (wprowadzając taki punkt do obrad).

TRWAJĄ ROZMOWY

Znamiennym była prośba po zakończeniu szkolenia ze strony przewodniczącego RM pana Tomasza Rzepy, który poprosił radnych z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnie dla Knurowa (Tomasz Rzepa, Wojciech Kempa, Edward Didek- będzie radnym gdy Piotr Surówka nie przyjmie mandatu powierzonego przez wyborców, Joachim Machulik, Jan Trzęsiok i Marian Gruszka) z którego sam się wywodzi (wraz z prezydentem Adamem Ramsem) o pozostanie na sali sesyjnej, w Ratuszu pozostali również radni KWW Razem Mieszkańcy Knurowa (Jerzy Pach, Robert Furtak, Leszek Rejkowicz, Janusz Szydło i Andrzej Porada), którzy do tej pory intensywnie współpracowali z prezydenckim ugrupowaniem oraz radni ,,Porozumienia” Jan Furgoł i Jan Szumilas, budynek opuścili radni PiS (Ewelina Maj, Paweł Żak, Paweł Szkatuła, Bogdan Danielak, Henryk Kurowski i Leon Kalinowski), radny Kukiz 15′ (Maciej Kandzior) i radny ,,Porozumienia” (Artur Socha). Udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć iż kandydatem PiS na wiceprzewodniczącego Rady Miasta, ewentualnie przewodniczącego będzie radny Paweł Szkatuła, najprawdopodobniej kandydatem na drugiego wiceprzewodniczącego Rady będzie Jerzy Pach z ramienia KWW Razem Mieszkańcy Knurowa a na przewodniczącego Tomasz Rzepra reprezentujący KWW Wspólnie dla Knurowa.

Czy koalicję rządzącą Knurowem prze najbliższe 5 lat stworzy 13 wyżej wymienionych radnych? Czy PiS będzie w opozycji? Prawdopodobnie dowiemy się już wkrótce…

Tymczasem zachęcamy do oglądania najbliższej sesji RM Knurów, która odbędzie się w środę 21 listopada o godzinie 11.00 w Ratuszu Miejskim przy ul Niepodległości w Knurowie.

 

foto: Artur Socha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here