KNURÓW: BĘDZIEMY MIELI DRUGĄ KARETKĘ!

0
984

Jak większość mieszkańców Knurowa wie od dłuższego czasu w mieście stacjonowała tylko jedna karetka pogotowia ratunkowego i często zdarzały się sytuacje zagrożenia życia, w których trzeba było długo czekać na przyjazd karetki z innego miasta, gdyż nasza była na wezwaniu. Sytuację nagłośnił radny miasta Knurów Maciej Kandzior, który w swoim programie wyborczym obiecał podjęcie działań zmierzających do pozyskania dla mieszkańców naszego miasta drugiego zespołu pogotowia na stałe stacjonującego w Knurowie. Zabiegi wsparli ostatnio radni PiS Paweł Szkatuła i Henryk Kurowski i się udało…

W Knurowie będą dwa zespoły ratownictwa medycznego.

,,Od początku kadencji podejmowałem działania zmierzające do pozyskania dla wszystkich mieszkańców naszego miasta a także gmin ościennych, do mieszkańców których bardzo często wyjeżdża knurowski zespół ratownictwa medycznego, drugiej karetki pogotowia ratunkowego. Składając wielokrotnie wnioski na posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Porządku i Spraw Socjalnych przedstawiałem sytuację kolegom radnym, wreszcie doprowadzając do spotkania członków komisji z kierownikiem gliwickiej stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach dr Michałem Świerszczem, który poparł działania zmierzające do stacjonowania w Knurowie dwóch zespołów ratownictwa medycznego. Spotkałem się nawet w tej sprawie z ówczesnym wicewojewodą śląskim Piotrem Spyrą, który odpowiadał wtedy za służbę zdrowia w naszym województwie. Przedstawiłem również sprawę posłance Kukiz 15′ na Sejm RP pani Barbarze Chrobak, która zapewniła o swoim poparciu dla naszej inicjatywy. W ostatnich miesiącach działania te wsparli radni PiS Paweł Szkatuła i Henryk Kurowski składając w tej sprawie wniosek na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Porządku i Spraw Socjalnych, w listopadzie ubiegłego roku, który radni, członkowie komisji przyjęli jednogłośnie. Chciałem bardzo serdecznie podziękować kierownikowi stacji WPR w Gliwicach dr Michałowi Świerszczowi za wsparcie inicjatywy”- mówi radny Maciej Kandzior.

Według naszych informacji drugi zespół ratownictwa medycznego rozpocznie swoje ,,stacjonowanie” w Knurowie od dnia 1 września bieżącego roku i będzie to zespół nie jak to informowały niektóre lokalne media specjalistyczny tzw. ,,S” a podstawowy ,,P”. Tym niemniej bardzo ważnym jest fakt że będziemy mieli dwa zespoły ratownicze na miejscu, w Knurowie, powinno to pomóc uratować niejedno ludzkie życie. Poniżej publikujemy tekst ze strony Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

……………………………………………………………………………………………………….

O dziesięć nowych karetek powiększyła się baza WPR w Katowicach. Nowe ambulanse zaprezentowano mediom 10 sierpnia 2017 r. Wkrótce do Pogotowia trafi kolejnych dziesięć, oczywiście, nowych karetek.

– Jeden samochód kosztuje nieco ponad 409 tys zł. Na nowe ambulanse wydaliśmy, ze środków własnych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, ponad 8 mln zł – informuje Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach.

Nowe wozy to Mercedesy Benz Sprinter 316 CDI o pojemności silnika 2143 cm sześc. i mocy 163 KM. Gdy zostaną zarejestrowane, każdy z nich zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną.

Karetki będą użytkowane już w sierpniu. Trafią do Katowic, Knurowa, Zabrza, Gliwic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej, Tychów, Mikołowa, Pyskowic, Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Jastrzębia-Zdroju i Rybnika, czyli rejonów działania WPR w Katowicach.

Pojazdy są standardowo, czyli zgodnie z obowiązującymi przepisami, skonfigurowane. Ponadto mają też kilka nowych funkcji. Na przykład: mogą emitować sygnały niskotonowe, dzięki czemu są lepiej słyszalne. Wozy przystosowane są do montażu urządzeń systemu wspomagania dowodzenia.

Ambulanse ratunkowe typu P i S mają na wyposażaniu kilkadziesiąt sprzętów, m.in.:
• nosze główne przystosowane do reanimacji, komplet pasów, system do bezpiecznego transportu małych dzieci, stojak do kroplówek • nosze podbierakowe • krzesełko kardiologiczne • pulsoksymetr przenośny • pompę infuzyjno bateryjno-sieciowo…

Wg stanu na 9 sierpnia 2017 r. w flota WPR w Katowicach liczyła 75 karetek. Rocznie wyjeżdżają ponad 250 tysięcy razy. Co oznacza, że karetki wyjeżdżają do interwencji co dwie minuty i kilka sekund.

Źródło i foto: www.wpr.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here