KNURÓW: 10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

0
902

7 czerwca jubileusz 10-lecia świętował Uniwersytet Trzeciego Wieku w Knurowie, który wciąż udowadnia, że jesień życia to wspaniały okres.

Uroczystość z tej okazji zorganizowana została w Kinie Scena Kultura. Uczestniczyli w niej studenci knurowskiego UTW i jego sympatycy, którym towarzyszyli m.in. włodarze Powiatu Gliwickiego i Knurowa, przedstawiciele instytucji z nim współpracujących oraz młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i Zespołu Szkół im. I. J Paderewskiego w Knurowie.

Spotkanie otworzyli Ewa Jurczyga i Tomasz Reginek – inicjatorzy powstania knurowskiego UTW. Tomasz Reginek przypomniał, że nie byłoby tego uniwersytetu, gdyby nie Towarzystwo Miłośników Knurowa, które w 2007 roku wzięło go „pod swe troskliwe skrzydła” i wspiera do dziś. – Nie widzieliśmy wtedy, co sobie bierzemy na głowę – mówił żartobliwie prezes TMK, Eugeniusz Jurczyga. – Myśleliśmy, że uniwersytetem będzie zainteresowanych jakieś 30 osób, a tu na pierwszym wykładzie sala była pełna, przyszło blisko 200 słuchaczy. Cieszymy się, że jest was tak wielu. Wciąż udowadniacie, iż wiek 60+ i 70+ to wiek rozwoju, dając innym bardzo dobry przykład!

Jubileuszowy wykład wygłosił dr Tomasz Reginek, kierujący Radą Programową knurowskiego UTW. Przypomniał, jak powstawała ta pracująca społecznie instytucja, jak działała w swej pierwszej dekadzie i jak działa obecnie. UTW w Knurowie powstał 34 lata po tym, jak w Tuluzie utworzony został pierwszy uniwersytet trzeciego wieku na świecie, a 32 lata po powstaniu pierwszego w Polsce – w Warszawie. Od razu ruszył z kopyta, oferując słuchaczom bardzo różnorodne wykłady i udział w wielu ciekawych zajęciach warsztatowych, wycieczkach i przedsięwzięciach. Obecnie działa 20 kół, w których studenci mogą rozwijać  zainteresowania – od tańca przez plastykę, gimnastykę, języki obce aż po psychologię i pływanie.

Jubileuszowe życzenia i gratulacje złożyli na ręce Ewy Jurczygi m.in. starosta gliwicki Waldemar Dombek, prezes powstałego niedawno UTW w Pyskowicach Ilona Paszek i Katarzyna Szwarczyńska z ZSZ nr 2 w Knurowie, która szczerze przyznała: – Jak się na was patrzy, to chciałoby się mieć już 60 lat!

– Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają – mówiła Ewa Jurczyga. – Szczególnie dziękuję liderom, prowadzącym nasze koła zainteresowań. Dzięki wam jesień życia jest w Knurowie barwna i ciekawa. Wspólnie udało nam się wiele zrobić. Teraz zabiegamy jeszcze o to, by w mieście można było korzystać z Karty Seniora – i mam nadzieję, że się to uda.

Uroczystość uświetniły występy zespołów działających w ramach UTW: tańca liniowego „Hyże Nóżki”, teatralno-muzycznego „UTeWuś”, oraz grupa „Po godzinach”.

Pod sceną podziwiać można było piękne prace z papieru i origami wykonane na zajęciach koła plastycznego, a w holu Kina Scena Kultura – liczne obrazy.

– Malować zaczęłam dopiero na emeryturze – mówi Krystyna Janicka-Dubiel, jedna z ich autorek. – Choć zawsze o tym marzyłam, wcześniej nie było na to czasu. Teraz zaś poza malowaniem prowadzę w UTW stronę internetową, robię zdjęcia na wszystkich naszych imprezach i prowadzę sekcję turystyczną, organizując m.in. zagraniczne wycieczki. Poznałam w UTW wspaniałych ludzi, spotykamy się również poza zajęciami, przy kawie, żeby pogadać.

Swe obrazy wystawiała też w holu Anna Powiecka. – Najpierw należałam do UTW w Rybniku, a od 6 lat jestem już w knurowskim uniwersytecie – dodaje. – Interesuje mnie plastyka i taniec, chodzę też na basen i na zajęcia informatyczne. Wielką satysfakcję daje mi to, że mogę te pasje rozwijać na emeryturze w ramach UTW.

Teraz studenci z Knurowa mają już wakacje. Zapisy na następny rok UTW rozpoczną się 15 września, a w pierwszą środę października planowany jest wykład inaugurujący nowy rok akademicki.

Źródło i foto: www.starostwo.gliwice.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here