GLIWICE NAJLEPSZE W POLSCE, A KNURÓW DOPIERO NA 186 MIEJSCU.

0
845

Miasto Gliwice zajęło I miejsce w kategorii miasta na prawach powiatu, w Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2014–2016.  W Gliwicach na jednego mieszkańca to kwota 3 441 zł. Knurów natomiast w tym samym rankingu, lecz innej kategorii (,,Miasta Inne”) zajął odległą 186 pozycję z pośród 586 miast sklasyfikowanych w tej kategorii z kwotą 590,05 zł na jednego mieszkańca.

Niska pozycja, choć i tak awans w rankingu za lata 2013-2015 zajmowaliśmy 301 pozycję.

W kategorii ,,Miasta Inne” liderem rankingu jest Krynica Morska z kwotą 5768,97 zł na jednego mieszkańca, jest to niemal 10 razy więcej niż w naszym mieście.

Wśród miast z naszego województwa, które zajęły wyższe lokaty niż Knurów są między innymi: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Wojkowice, Imielin, Radlin, Koziegłowy, Sośnicowice.

Wśród województw pierwsze miejsce zajęło warmińsko-mazurskie (326 zł rocznie w przeliczeniu na mieszkańca), wśród powiatów – przasnyski (707 zł rocznie na mieszkańca), wśród miast wojewódzkich Toruń (2 048 zł), wśród miast na prawach powiatu Gliwice (3 441 zł), wśród miast powiatowych Jarocin (1 655 zł), z kolei w kategorii „miasta inne” zwyciężyła Krynica Morska (5 769 zł), a wśród gmin wiejskich Kleszczów (12 530 zł).

Możliwości inwestycyjne Gliwic są wynikiem długofalowej polityki, którą konsekwentnie prowadzimy od wielu lat. Takie wyróżnienia cieszą i są kolejnym potwierdzeniem dobrej kondycji finansowej Gliwic. Zrealizowane inwestycje – takie jak Drogowa Trasa Średnicowa czy Hala Gliwice będą służyć nie tylko gliwiczanom. Ta perspektywa jest szczególnie ważna, gdyż wszelkie działania na rzecz poprawy szeroko rozumianej atrakcyjności śląskich miast pomogą walczyć z obecnymi problemami konurbacji, do których należy postępujące wyludnienie i ubożenie niektórych ośrodków miejskich – podsumowuje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Nagrodę dla Gliwic odebrała dyrektor Urzędu Miejskiego Katarzyna Śpiewok podczas XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Mamy nadzieję że władze Knurowa doprowadzą do tego iż już w przyszłym roku znajdziemy się w ścisłej czołówce tego rankingu w Polsce, czego im i wszystkim mieszkańcom Knurowa serdecznie życzymy.

Link do rankingu:

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking/Nr_20_Ranking_-_Wydatki_inwestycyjne_2016.pdf

Źródło i foto: www.gliwice.eu; www.wspolnota.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here